Avtor: zujelsane Objavljeno: 18. 02. 2024

Oznanila - 18. februar 2024

1. postna nedelja

Jezus je oznanjal Božji evangelij in govóril: »Čas se je dopólnil in Božje kraljestvo se je približalo. Spreobrnite se in vérujte evangeliju!« (Mr 1,15)

1. postna nedelja

sv. Frančišek Regis Clet
duhovnik, mučenec

za žive in rajne obeh župnij

sv. Konrad iz Piacenze
spokornik

maša v Kuteževem

Jacinta in Frančišek
iz Fatime

+ Marija Udovič, Sušak 15

sv. Peter Damiani

+ Fanica in Pepo Štemberger
     Majdini, Jelšane 19

Sedež apostola Petra

+ Jože Iskra, Novokračine 40

sv. Polikarp, škof, mučenec

+ zdržek od mesnih jedi +

► križev pot

maša v Zabičah

sv. Matija
apostol

maša v Zabičah

2. postna nedelja

sv. Valburga, opatinja

za žive in rajne obeh župnij

kvatre: blagoslov grobov

Post od pepelnice, 14. feb., križev pot k sv. Katarini: 3. marca ob 15.00;
velika noč 31. marca, binkošti 19. maja, prvo obhajilo: 26. maja,
Sveto Rešnje telo 30. maja, birma: sobota, 1. junija.

Vzklik v postu:
     Molimo te, Kristus in te hvalimo,
        – ker si s svojim križem svet odrešil.

Molitev za novega škofa:

Molitveni namen za februar 2024 je za smrtno bolne: »Molimo, da bi bolniki, ki so v zadnjih stadijih življenja in njihove družine prejeli potrebno zdravstveno in človeško oskrbo ter spremljanje.«

Sedež apostola Petra (22. 2.). Med apostoli je dal Jezus posebno nalogo prav Petru. Te njegove službe se Cerkev spominja s praznikom, ki nosi ime Sedež apostola Petra. Že v 4. stoletju je bil v Rimu 22. februarja s poudarkom, da je sam Kristus dal apostolu Petru najvišjo službo v Cerkvi. Do 1965 pa je bil 22. januarja tudi spomin na Petrov sedež v Antiohiji, kajti Peter je vodil Cerkev naj­prej v Jeruzalemu, nato v Antiohiji (da­nes je to Antakya v Turčiji), nato pa do smrti v Rimu, zato je tam sedež papežev.

Sveti Matija, apostol (v Sloveniji 24. 2., drugod pa 14. 5.) Potem ko je apostole na nesrečen način zapustil Jezusov izda­jalec Juda Iškarijot, so apostoli sklenili dopolniti apostolski zbor z enim izmed dvainsedemdesetih učencev. Pogoja sta bila dva: da je bil z Jezusom od začetka javnega delovanja in da je videl vstalega Gospoda. »Predlagali so dva, Jožefa, ki se je imenoval Bársaba, z vzdevkom Just, in Matija. In žrebali so, žreb pa je določil Matija, in pridružili so ga enajstim apos­tolom« (Apd 1,23.26).

Verouk: ker so šolske počitnice, ta teden ni verouka.

Post od pepelnične srede 46 dni do veli­ke sobote, letos od 14. februarja do 30. marca: Molitev nas po­vezuje z Bogom, dobro­delnost nas obrne k ljudem, post pa pomaga, da obvladamo sebe. V petek je postni zdržek, tj. da ne jemo mesa. Ta dan molimo križev pot.

Molitev križevega pota: ob 14 postajah premišlju­jemo, kako je Jezus trpel in umrl za odrešenje nas vseh, in dajemo smisel svojemu trplje­nju, odpo­vedi in potrpljenju.

Obletnica: Pred 31 leti, 19. februarja 1993, je bila ustanovljena samostojna Slovenska ško­fovska konferenca za tri škofije metropolije Ljubljana, kjer sta bili še škofiji Maribor in Koper. Od 2006 je v njej šest škofij; v metropoliji Ljubljana sta še Koper in Novo mesto; v metropoliji Maribor sta še Celje in Murska Sobota.