Avtor: zujelsane Objavljeno: 28. 01. 2024

Oznanila - 28. januar 2024

V Kafarnáumu je Jezus v soboto šel v shodnico in učil. Strmeli so nad njegovim naukom, kajti učil jih je kakor tisti, ki ima oblast, in ne kakor pismouki. (Mr 1,21-22)

sv. Tomaž Akvinski
duhovnik, cerkveni učitelj

za žive in rajne obeh župnij

sv. Konstancij in Valerij

sv. Ansgar (Oskar), škof

+ Jože Benigar, Sušak 5

Molitev za novega škofa:

▪ Molitveni namen za januar 2024 je za dar različnosti v Cerkvi: »Molimo, da bi nam Duh pomagal prepoznati dar različ­nih karizem znotraj krščanske skupnosti ter da bi odkrili bogastvo različnih obred­nih izročil v srcu katoliške Cerkve.«

▪ Molitveni namen za februar 2024 je za smrtno bolne: »Molimo, da bi bolniki, ki so v zadnjih stadijih življenja in njihove družine prejeli potrebno zdravstveno in človeško oskrbo ter spremljanje.«

Sveti Janez Bosco (31. 1.) je živel od 1815 do 1888 v Turinu. Papež Pij XI. ga je ob razglasitvi za svetnika (1934) ime­noval najodličnejši vzgojitelj, sv. papež Janez Pavel II. pa ga je ob 100-letnici smrti razglasil za očeta in učitelja mladine. Fante z ulice in celo iz zaporov je vabil ob nedeljah v ustanovo, oratorij, da bi bili kakor doma. Njegovemu načinu dela se reče preventivna vzgoja in želi mlade obvarovati slabega. Ustanovil je salezi­jance. Poleg njih njegovo delo nadaljujejo redovnice Hčere Marije Pomočnice, so­trudniki, gojenci in prostovoljci.

Svečnica (2. 2.) ali Jezusovo darovanje v templju (»ki si ga, Devica, v templju darovala«) ali predstavitev v templju; tudi Marijino očiščevanje, ker je izpolnila sta­rozavezni predpis. O tem dogodku bere­mo v Lukovem evangeliju (2. pogl.) in od tam tudi ime »srečanje z Gospodom«, ker sta prišla starček Sime­on in prero­kinja Ana. Ker je Simeon izrekel besede, da je Jezus »luč v raz­svetljenje poga­nov«, zato svečnica in blagoslov sveč. To je tudi dan Bogu posvečenega življenja ali redovniški dan.

Sveti Blaž (3. 2.) je bil škof in mučenec, po izročilu pa je bil najprej zdravnik, mučeniške smrti pa je umrl leta 316. Na poti v smrt je ozdravil otroku grlo, zato velja za priprošnjika zoper bolezni grla, zato se na ta njegov god lahko prejme poseben Blažev blagoslov.

Božji služabnik škof Janez Gnidovec (3. 2.), rojen 1873 v žup. Ajdovec; je bil tudi kaplan v Idriji in Vipavi, od 1905 profesor in prvi ravnatelj Škofijske gimna­zije v Ljubljani, od 1919 lazarist, od 1924 škof v Prizrenu in pozneje v Skopju, kjer je Materi Tereziji izročil misijonski križ. Umrl je leta 1939 v Ljubljani; od leta 2010 ima z odlo­kom o junaški stopnji krepostnega živ­ljenja naziv Božji služabnik.