Avtor: zujelsane Objavljeno: 12. 11. 2023

Oznanila - 12. november 2023

»Bodite torej budni, ker ne veste ne dneva ne ure!« (Mt 25,13)

sv. Jozafat Kunčevič
škof, mučenec

za žive in rajne obeh župnij

sv. Stanislav Kostka

življenja in edinosti,
nakloni novih milosti,
ko nam ugaša dneva žar.

Te s petjem zjutraj hvalimo
in še zvečer te molimo;
o daj nam priti v slave raj,
častiti tebe vekomaj.

Očeta, Sina prosimo,
enako Svetega Duha;
mogočni Bog, vladar sveta,
usliši prošnje milostno. Amen.

Molitveni namen za november 2023 je za  papeža: »Molimo za papeža, da bi z izpolnjevanjem svojega poslanstva še naprej v veri, s pomočjo Svetega Duha spremljal zaupano mu čredo.«

Verouk je spet redno po urniku.

Sveti Martin (11. 11.) se je rodil leta 316 v Savarii, v rimski provinci Panoniji, danes Sombotel na Madžarskem. Oče je bil rimski vojak in je želel, da bi bil to tudi sin, a Martin je zaprosil za sprejem v krščanstvo in prejel sveti krst za veliko noč leta 339 v Amiensu, kjer je še pred krstom svoj plašč delil z beračem. V vojaški službi je ostal še 20 let, po tem pa je postal menih ob prijatelju škofu Hilariju in se pri njem izobrazil v teologiji in bil posvečen v duhovnika. Kmalu so se mu pridružili učenci in skupaj so oznanjali evangelij. Nastal je samostan v Ligugèju, najstarejši znani samostan v Evropi. Po 10 letih so ga, čeprav se je branil, izvolili za novega škofa v Toursu in to službo je opravljal 26 let: zavzeto je oznanjal vero, se zavzemal za pravičnost, postal misijo­nar med pogani, zaščitnik zatiranih in razsodnik v sporih. Ustanovil je prvo središče za vzgojo duhovnikov v Galiji. Umrl je 8. novembra 397, pokopali so ga 11. novembra v skromen grob, nad kate­rim so sezidali veliko baziliko in pozneje še samostan s šolo.

Sveti Stanislav Kostka (13. 11.) se je rodil leta 1550 na Poljskem, študiral na Dunaju in po treh letih vstopil k jezuitom v Rimu, a le za devet mesecev, ker je 18-leten umrl na veliki šmaren 1568. Postal je velik vzornik in zavetnik mladine.