Avtor: zujelsane Objavljeno: 24. 09. 2023

Oznanila - 24. september 2023

Tudi tem je rekel: »Pojdite tudi vi v vinograd, in kar je prav, vam bom dal.« (Mt 20,4)

bl. Anton Martin Slomšek, škof

kvatrna: blagoslov pokopališča

Molitev za škofa:

Molitev Slomškovo kanonizacijo:
Nebeški Oče! Blaženi škof Anton Martin Slomšek je luč na poti našega krščanskega življenja. Naj nas spremlja njegov zgled in podpira njegova priprošnja, da bomo v edinosti s teboj in med seboj napredovali v veri, upanju in ljubezni in bodo uslišane naše prošnje za njegovo kanonizacijo. To prosimo po Kristusu, našem Gospodu. Amen.
Blaženi Anton Martin Slomšek,
prosi za nas!

Molitveni namen za september 2023: Za ljudi, ki živijo na družbenem robu. »Mo­limo, da ljudi, ki živijo na družbenem robu, v nečloveških življenjskih pogojih, insti­tucije ne bi nikoli pozabile in da jih družba ne bi imela za odvečne.«

Blaženi škof Anton Martin Slomšek (24. 9.), se je rodil 26. novembra 1800 na Slomu pri Ponikvi. Šolal se je doma, v Celju, v Ljubljani, kjer je bil Prešernov sošolec, v Senju in Celovcu. Novo mašo je obhajal septembra 1824. Bil je kaplan na Bizeljskem in v Novi Cerkvi pri Vojniku; nato v celovškem bogoslovju duhovni voditelj bogoslovcev; od 1838 v Vuzenici župnik; 1844 kanonik v Št. Andražu v Labotski dolini na današnjem avstrijskem Koroškem; 1846 v Celju župnik in opat, a že čez tiri mesece, 5. julija 1846, v salzburški stolnici posvečen za škofa s sedežem v Št. Andražu, od leta 1859 v Mariboru. Veliko pisal: pesmi, mnoge so ponarodele, kratke pripoved, pridige, šte­vilne članke v Drobtinicah in v različnih časopisih, vzgojne knjige, kot npr. Blaže in Nežica v nedeljski šoli, opise velikih slovenskih osebnosti, življenjepise svet­nikov: kar 50 tiskanih del. Ustanovil je prvo založbo: Mohorjevo družbo. Umrl je v Mariboru 24. septembra 1862. Zaradi kreposti, ki so ga v življenju odlikovale, in velikega dela, ga je papež Janez Pavel II. 19. septembra 1999 v Mariboru slovesno razglasil za blaženega.

Sveti Hieronim (30. 9.), glavni zavetnik naše koprske škofije, naš rojak, menih, spokornik, duhovnik, cerkveni učitelj, razlagalec in prevajalec Svetega pisma. Rojen verjetno leta 347 v Stridonu, ki je bil nekje med Reko, Ljubljano in Trstom, umrl 30. septembra 420 v Betlehemu prav blizu kraja Gospodovega rojstva.