Avtor: zujelsane Objavljeno: 6. 08. 2023

Oznanila - 6. avgust 2023

Jezusova spremenitev na gori

18. teden med letom

Glas iz oblaka je rekel: »Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje; njega poslušajte!« (Mt 17,5)

Jezusova
spremenitev na gori

sv. Oktavijan, škof

za vse žive in rajne obeh župnij

sv. Kajetan Tienski
duhovnik, redovni ustan.

+ Ivan Šuštar

sv. Dominik
duhovnik, ust. dominikancev

+ Anđelka (Nedeljka) Simčič, 8. dan
    Sušak 25

sv. Terezija Benedikta od Križa (Edith Stein)

mučenka, sozavetnica Evrope

+ Jože Štemberger

sv. Lovrenc
diakon, mučenec

v Kuteževem

sv. Klara
devica, ustanoviteljica klaris

v Zabičah

sv. Ivana Šantalska
vdova, redovnica

+ Davorin Čekada

sv. Poncijan, papež, in Hipolit, duhovnik, mučenca

za vse žive in rajne obeh župnij

SHOD:   Jelšane, Marijino Vnebovzetje, veliki šmaren, torek, 15. 8., ob 10.30.

Zdrava, o nebes kraljica,
zdrava, angelov Gospa.
Zdrava, korenina, zdrava, vrata,
iz tebe svetu luč je prisijala.
O, veseli se, Devica slavna, nad vse krasna, bodi zdrava, o prelepa,
prosi za nas Kristusa.

Molitev za škofa:

Molitveni namen za avgust 2023: Za svetovni dan mladih. »Molimo, da bi Svetovni dan mladih v Lizboni pomagal mladim, da bi se s svojim življenjem od­pravili na pot pričevanja evangelija.«

Čiščenje župnijske cerkve pred shodom bo ta teden in na vrsti je vas Jelšane.

Nabirka prihodnje nedelje bo name­njena za vse, ki jih je prizadelo neurje in bo izročena Slovenski Karitas. Tako so nas povabili vsi naši slovenski škofje. Bodimo radodarni. Seveda pa lahko tudi sami darujete še na druge načine.

Jezusova spremenitev na gori (6. 8.) je opisana v treh evangelijih (npr. Mt 17), omenja jo tudi apostol Peter (2 Pt 1). Kristus se je v Božjem veličastvu prikazal apostolom Petru, Jakobu in Janezu. Cer­kveni očetje razlagajo, da je svoje Božje veličastvo razodel zato, da bi učence pripravil na svoje trpljenje, smrt in vsta­jenje. O njem pričata Mojzes in Elija (postava in preroki) in Bog Oče sam.

Sveti Dominik (8. 8.), rojen 1170 v Kastilji, je kot mlad duhovnik misijonaril med krivoverci v južni Franciji, v Rimu je srečal sv. Frančiška Asiškega, 1218 je bil potrjen red »bratje pridigarji« ali domini­kanci. Umrl je 6. 8. 1221 v Bologni. Pri nas so dominikanci v Žalcu in Petrovčah, med njimi tudi en letošnji novomašnik.

Sveta Terezija Benedikta od Križa (9. 8.) je redovno ime karmeličanke in duhovne pisateljice, rojene 1891 v mestu Breslau (Wrocław) kot Edith Stein, ki je postala znana judovska filozofinja, se spreobrnila in 1934 vstopila h karmeličankam na Nizozemskem, skupaj z rodno sestro Rozo so jo nacisti umorili 7. 8. 1942 v taborišču Auschwitz (Oświęcim). Od leta 1999 je sozavetnica Evrope.

Sveta  Klara Asiška (11. 8.), 1193–1253, je ob zgledu sv. Frančiška ustanovila red »ubogih sester sv. Klare«. Klarise so v Nazarjah, Dolnicah in Turnišču.