Naša vez - maj 2023
KOLEDAR
01.05. – ponedeljek - ZAOBLJUBLJEN DAN JELŠANE, maša ob 10h.
05.05. – petek – prvi petek od 9h obisk bolnikov, maša v Podgrajah ob 19h
šmarnična pobožnost, ki jo vodijo kandidati za birmo.
07.05. - nedelja - 5. VELIKONOČNA NEDELJA, maši v Podgrajah ob 9h,
v Jelšanah ob10,3o SLOVESNOST PRVEGA SV. OBHAJILA
14.05 – nedelja – 6. VELIKONOČNA NEDELJA – TURIZMA, maši v Podgrajah
ob 9h, po maši srečanje staršev prvoobhajancev, v Jelšanah ob 10,3o
18.05.- četrtek – GOSPODOV VNEBOHOD – praznik, maši v Podgrajah ob 18h
v Jelšanah ob 19h.
21.05. -.nedelja – 7. VELIKONOČNA NEDELJA – SREDSTEV
DRUŽBENEGA OBVEŠČANJA – SHOD FABCI, maše v
Podgrajah ob 9h, v Jelšanah ob 10,3o, na Fabcih ob 12h, 80 let cerkve.
27.05. – sobota – SLOVESNOST SV. BIRME v Podgrajah ob 10h
28.05. – nedelja – BINKOŠTI maše v Podgrajah ob 9h SLOVESNOST PRVEGA SV. OBHAJILA , v Jelšanah ob 10,3o, ob 12h sv. Katarina.
MESEC MAJ – MESEC ŠMARNIČNE POBOŽNOSTI
Z veseljem in radi se udeležujmo šmarnične pobožnosti, ki bo v Podgrajah vsak večer ob 19h in jo bodo vodili birmanci z udeležbo prvoobhajancev in drugih otrok. V ostalih krajih pa bo šmarnično branje, ko bo tam maša. K šmarnični pobožnosti vabljeni tudi odrasli, ker to ni samo stvar otrok, ampak nas vseh.
Naj nas Marijino materinsko srce in njena priprošnja spremljata v tem lepem mesecu maju, ki je še posebej posvečen češčenju Marije, Jezusove in naše matere.
Cerkev je poklicana k temu, da svojo zrcalno sliko vidi v Mariji in da živi v temeljnem marijanskem odnosu, ki se kot Marija povsem steguje k Bogu in dovoli, da ta prebiva v njej.
Kurt Koch
Namen šmarnic je premišljevanje odličnih cvetov Marijinih kreposti: vijolice ponižnosti, lilije čistosti, vrtnice ljubezni, ki so osnovne Marijine kreposti. Bogu naj bi se zahvalili za to, da je Marijo tako čudovito okrasil in naredil sklep, da bomo njene rože negovali v svojem srcu. V tem času, v tem mesecu splošne avdience pri Mariji, si izprosimo od nje posebne milosti, da nam bo izprosila nekaj posebnega. Komu ne leži na duši kakšna posebna zadeva? Moški, ženska ali sosed. Tudi jaz imam nekaj posebnega: spreobrnjenje te doline! Ah, kdo ne pozna številnih pohujšanj! Grešniki naj bi se več ne množili, temveč preobrnili! Prosite z menoj!
Kako srečni smo, če izberemo Marijo za svojo Mater. Potem smo kot sveta Terezija pridni Marijini otroci. Marija je Pomočnica kristjanov, Pribežališče grešnikov, Zdravje bolnikov, Tolažnica žalostnih. In če nas ves svet zapusti, nas Marija sprejme.
Mati, bodi nam pozdravljena, še posebej v tem mesecu, ko nas družijo šmarnice
VNEBOHOD
Vnebohod nam ustvari novo Kristusovo bližino. Ne moremo ga več videti in slišati, ampak on je v nas, postal je naše najgloblje bistvo; tam ga lahko vedno slišimo v tihih impulzih svojega srca; tam ga lahko vidimo, če pogledamo vase in v svoji duši zaznamo globoko notranji mir.
Kristusa ne vidimo v zunanji podobi, gledamo ga z očmi vere kot mir, kot sozvočje s samim seboj. Ta uvid Božjega v človeku lahko tudi vidimo: spoznavamo ga po izžarevanju človekove osebnosti, po skladnosti njegovega življenjskega gibanja, po sijaju njegovega obraza, po sozvočju njegovih besed z njegovim bitjem …
Jezusovo slovo od učencev naj te spominja na večkratno slovo, ki si ga moral doživeti v svojem življenju:
- posloviti si se moral od svojega otroštva, mladosti;
- od časa svojih uspehov, ko so te potrebovali in si bil v središču življenja, od časa, ko si bil poln moči;
- posloviti si se moral od ljubljenih ljudi, od krajev, kjer si rad živel …
Vsako slovo je boleče. Toda v vsakem slovesu je priložnost za začetek novega:
- Premisli, od česa bi se rad danes poslovil! Kaj bi rad opustil, da bi se lahko v tebi razcvetelo novo življenje.
- Ko se sprehajaš, si predstavljaj, kako z vsakim korakom puščaš za sabo ljudi, kraje, navade, ranjenosti, razočaranja – da zavestno stopiš na novo pot.
- Posloviš se lahko, ker poznaš tolažbo, da ne hodiš sam, ampak hodi s teboj in v tebi vstali Kristus, ki nas kljub odhodu v nebo še vedno spremlja na vseh poteh.
A. Grün
Postavljanje mlajev ob začetku maja
Znani slovenski narodopisec dr. Niko Kuret v svoji knjigi Praznično leto Slovencev piše, da postavljanje mlajev (»mladega drevesa«) ni slovenska posebnost in sega v predkrščansko dobo. »Po nekaterih razlagah so drevo postavljali nekoč v čast obnovljene drevesne rasti, pozneje pa se je prvotni pomen zabrisal. Predvsem so šego prevzeli mladeniči, ki so jih začeli postavljati svojim izvoljenkam. Nazadnje se je prenesla navada tudi na praznik svetega Rešnjega Telesa in na nekatere slavnostne dneve: poroko, birmo, novo mašo. Mlaj tedaj docela izgubi svoj prvotni pomen in postane zgolj glasnik občestvenega veselja.« Ko so fantje postavljali mlaje na prvi maj ali na začetku tega meseca, so vasi med seboj tekmovale, katera bo postavila višji in bolj okrašeni mlaj.
S. Čuk
Vir za Našo vez: https://zupnija-podgraje.rkc.si/