Avtor: zujelsane Objavljeno: 2. 04. 2023

Oznanila - 2. april 2023

Cvetna nedelja

»Hozána Davidovemu sinu! Blagoslovljen, ki prihaja v Gospodovem imenu!« (Mt 21,9)

6. postna nedelja
cvetna nedelja

sv. Frančišek Paolski, puščavnik

► blagoslov oljk in zelenja
    maša za žive in rajne župljane

sv. Rihard
škof

+ Branko Boštjančič
     Podgrad 3 j

sv. Izidor Seviljski

+ Armando Iskra
     Jelšane 9 a

sv. Vincencij Ferrer
duhovnik

+ Gabrijel Frol, 30. dan

veliki četrtek

+ Vida Žuštovič, 1. obletnica

veliki petek

+ post in zdržek od mesnih jedi +
prvi petek

► 15.00 križev pot

– obredi velikega petka –

velika sobota

► blagoslov ognja in jedi (na 2. str.)

Jelšane ob 19.00 – vigilija
     za blagoslov in zdravje starejših

GOSPODOVO VSTAJENJE

velika noč

► vstajenjska procesija, ofer
    maša za žive in rajne župljane

maša za blagoslov vseh družin

Papeževa svetovna mreža molitve. Molitveni namen za april 2023: Za kul­turo nenasilja. »Molimo, da bi se bolj razširila kultura nenasilja, ki vključuje vse manj uporabe orožja tako s strani držav kot tudi državljanov.«

Postna spoved, še zadnja priložnost:

– danes (2. 4.) v Trnovem, pri sv. Petru, od 17.30;

– po osebnem dogovoru v Jelšanah v župnišču, v cerkvi ali na domu od vključ­no ponedeljka do srede.

Cvetna nedelja (2. 4.). Blagoslovljene oljčne vejice, zelenje in cvetje spoštljivo hranimo doma.

Veliki četrtek (6. 4.). Dopoldne je v naši koprski stolnici krizmena maša in blago­slov svetih olj. Zvečer pa je spomin na Jezusovo zadnjo večerjo, ko je postavil sveto evharistijo in mašniško posvečenje. V Jelšanah bo maša ob 19.30 in pri maši darovanje za Karitas. K maši so še posebno lepo vabljeni pripravniki na prvo obhajilo in birmo. Po maši bo čaščenje.

Veliki petek (7. 4.) je za odrasle od 18. do 60. leta strogi post (da se samo enkrat na dan do sitega najemo), za vse pa zdržek od mesa. Dopoldne obhajilo na domu. Popoldne ob 15.00 križev pot, zvečer ob 19.30 pa slovesni obredi in darovanje za Sveto deželo.

Velika sobota (8. 4.). Blagoslov veliko­nočnega ognja pri župnijski cerkvi zjutraj ob 7.00.

Blagoslov jedi bo letos samo dvakrat:

– Novokračine ob 16.30 (za Sušak, No­vo vas in Novokračine);

– Jelšane ob 17.00 (za Veliko Brdo, Do­lenje, Jelšane in druge).

Večerno slovesno bogoslužje ali veliko­nočna vigilija je ob 19.00. Vabljeni.

Velika noč (9. 4.) je največji krščanski praznik, praznik Gospodovega vstajenja:

– ob 7.00 vstajenjska procesija in maša;

– ob 11.00 slovesna dnevna maša.

Velikonočni ponedeljek (10. 4.). Sveta maša ob 10.30.

Spremembe glede na prejšnja leta so nujne, ker so vsi obredi tudi v Podgrajah, zato ste lepo naprošeni, da spremembe sprejmete z razumevanjem. Hvala za uvidevnost in potrpljenje.

Cvetje. Lepo vabljeni vsi, ki imate cvetje na vrtu, da bi ga na veliki petek popoldne ali zvečer nekaj namenili in prinesli za velikonočno okrasitev cerkve.

Priprava staršev na krst otroka: Ilirska Bistrica, sobote, 1., 15. in 22. 4. ob 16.00.

Karitas nam v postu predlaga »40 dni brez alkohola« in pomoč ljudem na juž­nem Balkanu: »Ne pozabimo«.