Avtor: zujelsane Objavljeno: 1. 07. 2022

v Podgrajah ob 10h

24.07. nedelja 17. NEDELJA MED LETOM – KRIŠTOFOVA NEDELJA –

maša v Podgrajah ob 9h, za nabirko MIVA  oddajte svoje darove v

košarico pod korom (1 cent za vsak srečno prevožen kilometer).

31.07. nedelja 18. NEDELJA MED LETOM  maša v Podgrajah ob 9h

AVGUST

05.08. petek prvi petek od 9,3o obisk bolnikov; maša v Zabičah ob 18h,

07.08. nedelja 19. NEDELJA MED LETOM maša v Podgrajah ob 9h

14.08. nedelja 20. NEDELJA MED LETOM maša v Podgrajah ob 9h

15.08. ponedeljek MARIJINO VNEBOVZETJE – veliki šmaren –

maši v Zabičah ob 8h v Podgrajah ob 10h

21.08. nedelja 21. NEDELJA MED LETOM maša v Podgrajah ob 9h

28.08. nedelja 22. NEDELJA MED LETOM maša v Podgrajah ob 9h

V času od 17.7 do 4.8.2022 bom predvidoma na dopustu. V tem času se v nujnih primerih (previdevanje ali pogreb) obrnite na župnika v Jelšanah Gsm.: 041-509-240; ali v Ilirski Bistrici Gsm: 031-738-494

Da postanemo sproščeni, potrebujemo čas.

Vzeti si čas je nasprotje tega, da čas izkoriščamo in smo pod neprestanim pritiskom.

S tem ko si vzamem čas, pobegnem njegovi nadvladi.

Začnem se ga zavedati. Uživam ga. Čas mi je bil darovan.

Osvobodim se pritiska, kaj vse bi še lahko naredil v tem kratkem času. Čas je vedno darovan – čas, ki pripada Bogu in meni, čas v katerem pripadam sebi

in svojemu pravemu jazu.

Anselm Grün

Kamorkoli vas bo vodila pot v počitniških dneh, ne pozabite na srečanje z Jezusom ob oltarni mizi. Kjerkoli ste, njegovo vabilo ostaja.

Zagotovo boste našli možnost – prostor in čas, kjer se lahko srečate.

16. julij

KARMELSKA MATI  BOŽJA

Ime praznika pride po Karmelski gori v Sveti deželi. Na tej gori sta se skrivala pred brezbožnim kraljem Ahabom in njegovo še bolj brezbožno ženo Jezabelo prerok Elija in Elizej. Nemara so tu bivali tudi njuni učenci. Zato je verjetno, tako trdijo, da so se tu že v prvi krščanski dobi naselili možje, ki so se želeli umakniti svetu in živeti v samoti. Sv. Helena, mati cesarja Konstantina, je dala tu sezidati cerkev. Leta 1156 je tja prišel vojak, križar Bertold s Kalabrije, ki se je v hudi bitki zaobljubil, da bo postal samotar, če Bog kristjanom nakloni zmago nad mohamedanci. Kristjani so zmagali in Bertold se je z desetimi tovariši naselil v Karmelu pri votlini, v kateri je po starem izročilu nekdaj bival prerok Elija. Postavili so majhno svetišče v čast Božji Materi in si jo tudi izbrali za Gospo svoji družbi. Imenovali so se bratje Device Marije Karmelske. S tem je bil ustanovljen karmeličanski red.

Osvobodimo se nepomembnega in uživajmo sproščenost

Pogoj za sproščenost je osvoboditev. Modreci vseh časov nam priporočajo, da se odrečemo svoji navezanosti na reči. Osvobodimo se navezanosti na imetje in svojih skrbi za prihodnost, prav tako pa prevelikih skrbi za zdravje. Tudi svoj uspeh, svojo osredotočenost na kariero in veljavo pri drugih ljudeh opustimo.

Sproščenost je namreč notranja naloga. In ta naloga ni preprosta. Ko se poskušamo osvoboditi navezanosti na reči tega sveta, hitro opazimo, kako zelo smo nanje navezani … Kako intenzivno smo zgradili svoj obstoj na teh rečeh, od katerih pravzaprav naše življenje sploh ni odvisno.

Po: A. Grünu