Avtor: zujelsane Objavljeno: 1. 04. 2022

NAŠA VEZ

PODGRAJE APRIL 2022

1.4. - petek prvi petek obisk bolnikov od 9,3o dalje, maša v Zabičah ob 18h,

3. 4.- nedelja - 5. postna (tiha) nedelja, maša v Podgrajah ob  9h.

4.4.- ponedeljek – Zabiče ob 17,3o postna spoved ob 18h maša.

7.4. – četrtek Trpčane ob 17,3o  postna spoved, ob 18h maša.

10.4.-nedelja- 6. postna – CVETNA – oljčna nedelja, maša v Podgrajah

ob  10h; pred mašo ob 10h ped cerkvijo blagoslov oljkovih vejic;

14.4. - četrtek VELIKI ČETRTEK– spomin Jezusove zadnje večerje,

postavitve  zakramentov sv. Evharistije in mašniškega posvečenja,

maša v Podgrajah ob 19h.

15. 4. .-petek- VELIKI PETEK – spomin Jezusove smrti na križu, strogi

post, v Podgrajah ob 15h križev pot, ob 19h obredi velikega petka s

češčenjem križa.

16. 4. – sobota VELIKA SOBOTA  - spomin Jezusovega počitka v grobu.

V Podgrajah ob 7h blagoslov velikonočnega ognja. Blagoslov

velikonočnih jedil in vode: Fabci ob 15,3o; Zabiče ob 16h; Trpčane

ob 16,3o; Kuteževo ob 17h; Podgraje ob 17,3o. Ob 19h obredi velike

sobote in maša.

17. 4.- nedelja - VELIKA NOČ – spomin Jezusovega vstajenja od mrtvih

(iz groba), maši v Podgrajah ob 7h z vstajenjsko procesijo v cerkvi od

Božjega groba do glavnega oltarja in ob 10h; pri obeh mašah ofer.

18.4.- ponedeljek- Velikonočni ponedeljek, maša v Podgrajah ob 10h;

24.4.- nedelja- 2. VELIKONOČNA - BELA NEDELJA – BOŽJEGA

USMILJENJA, maša v Podgrajah ob 9h,

PRIPRAVA STARŠEV NA KRST NJIHOVEGA OTROKA

V ILIRSKI BISTRICI – ŽUPNIŠČE TRNOVO

sobote v aprilu: 2. 4., 9. 4., 23. 4. ob 16. uri

Ko se je Tomaž soočil z brezpogojno in vseobsegajočo Jezusovo ljubeznijo, se je tudi njegov dvom razblinil.

Vsi lahko tako močno izkusimo Jezusa, kot ga je Tomaž in drugi apostoli, le predati se mu moramo.

Dobri Bog, hvala ti za dar vere, ki mi pomaga živeti in pričati o tem, da si resnično vstal!

Na veliki četrtek je Jezus pri zadnji večerji postavil zakrament svete evharistije, največji čudež, s katerim je med nami vedno navzoč in nam daje moč za življenje. Preden je to storil, je svojim učencem umil noge, s čimer je pokazal svojo ponižnost.

Velika naloga za nas, saj je v tem svetu prava ponižnost zelo malo cenjena.

Veliki petek je ves preplavljen s spomini na Jezusovo neznosno trpljenje. Ob nenehnem zaničevanju, posmehovanju, trnovi kroni, bičanju, prenašanju težkega križa na kraj svoje smrti … človeka kar zmrazi in se zgrozi. A vse to samo zaradi človeške krutosti; zaradi človeškega greha, ki v danem trenutku želi biti junak – zmagovalec, pa čeprav za to nima nobene podlage.

»Razpeli so ga na križ in usmrtili. Bog pa ga je obudil tretji dan in mu dal, da se je očitno prikazoval, ne vsemu ljudstvu, temveč pričam, ki jih je Bog vnaprej izbral, nam, ki smo z njim jedli in pili potem, ko je vstal od mrtvih. Nam je tudi naročil, naj oznanjamo ljudem in pričamo, da je on tisti,  ki ga je Bog določil za sodnika živih in mrtvih.«

Velika noč, Aleluja! Kristus je vstal! On računa na naše pričevanje, a naša vera  je včasih tako majhna,  da si niti ne upamo povedati, da je Jezus naš Gospod. Bodimo pogumni. Pričajmo – imamo   veselo novico!

NEDELJA BOŽJEGA USMILJENJA

Tomaž na Jezusovo pobudo, naj se dotakne njegovih ran odgovori z izpovedjo: »Moj Gospod in moj Bog!« (Jn 20,28). To je najjasnejše priznanje Jezusovega božanstva v Janezovem evangeliju.

Tudi ti si povabljen- da skupaj s Tomažem izgovoriš »Moj Gospod in moj Bog«, morda zaslutiš, kako se v teh besedah sesujejo vsa nasprotja tega sveta: bližina in oddaljenost, ljubezen in spoštovanje, vera in nevera, dvom in gotovost, Bog in človek, izkušnja in neizkušenost, dotik in strah … Oddaljeni Bog postane tvoj Bog, nedosegljivi Bog ti je dosegljiv, nedojemljivi Bog se ti pusti prijeti. V ljubezni se sesuje razdalja med Bogom in teboj in v Kristusu postaneš eno z Bogom.

Po: A. Grün, Izkusimo velikonočno veselje

Vir: tukaj.